Zaļā sinagoga

Autors:
Elīna Pastare
Publicēts:
08.10.2020.
Lasīšanas laiks:
1 minūtes

Viena no vecākajām koka sinagogām Latvijā, kas gandrīz bez pārveidojumiem saglabājusies līdz mūsdienām.

Sinagogas ēka, saukta arī par Beth Midrash jeb Mācību māju, būvēta 1845. gadā par namsaimnieku saziedotajiem līdzekļiem. Tā brīnumainā kārtā vienīgā no pārējām 11 pilsētas sinagogām pārdzīvojusi karus un okupācijas, 2016. gadā renovēta un piedzīvojusi ievērojamas pārmaiņas, kļūstot par īstu Latgales koka arhitektūras pērli.

Sinagoga ir divstāvu guļbaļķu ēka, celta uz akmens pamatiem un apšūta ar dēļiem. Interesanti ir tas, ka vairākkārtīgās pārbūves sekmējušas dažādas ēkas deformācijas, tāpēc var diezgan droši apgalvot, ka ēkas konstrukcijā nav nevienas taisnas plaknes. Tās fasādē redzams dēļu apšuvuma zaļais krāsojums, kā arī baltais logailu, stūra rustu un dzegu dekoratīvais noformējums. Neordinārs ir otrā stāva fasādes risinājums – līdztekus iestiklotām logailām ir izveidoti dekoratīvi logu atveidi – t.s. aklie logi.

Šobrīd pēc renovācijas, sinagogā ir izvietota arī ebreju vēstures un tradīciju ekpozīcija, kas vēsta ne vien konkrētās būves stāstu, bet arī veseliem pieciem gadsimtiem ebreju vēstures Rēzeknē.

Adrese: Krāslavas iela 5